პროგრამა „ქართული ლიტერატურა თარგმანებში“ განკუთვნილია უცხოელი გამომცემლებისთვის, რომლებსაც სურთ ქართული ლიტერატურის უცხო ენებზე თარგმნა და გამოცემა.
1. პროგრამის პირობები
1.1 პროგრამა განკუთვნილია უცხოური გამომცემლობებისათვის;
1.2 გამომცემლობის მიერ სათარგმნად და გამოსაცემად შერჩეული ქართული ლიტერატურული ნაწარმოები არ უნდა იყოს წიგნად გამოცემული შესაბამის უცხო ენაზე, შესაბამის ქვეყანაში ბოლო 25 წლის განმავლობაში (ბოლო 25 წლის განმავლობაში გამოცემული ქართული ლიტერატურის თარგმანის შემთხვევაში განმცხადებელს საშუალება ეძლევა, პროგრამის ფარგლებში, მხოლოდ სასტამბო ხარჯის დაფარვა მოითხოვოს);
1.3 წიგნის გამოცემა უნდა განხორციელდეს გამომცემლობასა და მწერალთა სახლს შორის ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ;
1.4 განაცხადების განხილვისას უპირატესობა მიენიჭება იმ პროექტებს, რომელთაც არ გააჩნიათ დამატებითი დაფინანსება სხვა წყაროდან. დამატებითი დაფინანსების არსებობის შემთხვევაში, აღნიშნული დაფინანსება არ უნდა ფარავდეს ხარჯის იმ კატეგორიას რომელსაც გამომცემლობა მოითხოვს მწერალთა სახლისგან.
2. განაცხადების რეგისტრაციის პროცედურა
2.1 მოთხოვნილი დოკუმენტაცია მწერალთა სახლში უნდა წარადგინოს უცხოური გამომცემლობის დირექტორმა ან გამომცემლობის ნდობით აღჭურვილმა პირმა, რომელსაც დელეგირებული აქვს ხელმოწერის უფლება;
2.2 განაცხადების ჩამოტვირთვა შესაძლებელია ვებ-გვერდიდან www.writershouse.ge;
2.3 უცხოურმა გამომცემლობებმა მოთხოვნილი დოკუმენტაცია უნდა წარმოადგინონ ინგლისურ ენაზე ელექტრონული სახით მწერალთა სახლის ელ-ფოსტაზე: spirveli@writershouse.ge
2.4 განაცხადების მიღება იწარმოებს ყოველწლიურად 2 სააპლიკაციო პერიოდად:
• I სააპლიკაციო პერიოდი: 1 სექტემბერი - 1 ნოემბერი
• I სააპლიკაციო პერიოდი: 1 მარტი - 1 მაისი
2.5 განაცხადების წარმოდგენა უნდა მოხდეს გამოცხადებული ვადების დაცვით;
2.6 საბოლოო ვადის გასვლის შემდეგ წარმოდგენილი განაცხადები აღარ მიიღება.
3. მოთხოვნილი დაფინანსება
„ქართული ლიტერატურა თარგმანებში“ პროგრამის ფარგლებში ფინანსდება შემდეგი კატეგორიები:
• თარგმანის ხარჯი 100 %-მდე
• ბეჭდვის ხარჯი 100 %-მდე
პრიორიტეტი მიენიჭება იმ პროექტებს, რომელთა ხელშეწყობისათვის მწერალთა სახლისგან მოთხოვნილი იქნება მხოლოდ ერთ-ერთი კატეგორიის დაფინანსება.
4. განაცხადების შეფასების პროცედურა
4.1 ვადების დაცვით წარმოდგენილი განაცხადები განსახილველად გადაეცემა მწერალთა სახლის სამეთვალყურეო საბჭოს;
4.2 სამეთვალყურეო საბჭო გამოავლენს დასაფინანსებლად შერჩეულ განაცხადებს;
4.3 შედეგები აპლიკანტებს ეცნობებათ ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით თითოეული სააპლიკაციო პერიოდის დასრულებიდან არა უგვიანეს 6 კვირის განმავლობაში.
5. სავალდებულო დოკუმენტაცია
5.1 შევსებული საკონკურსო განაცხადის ფორმა, გთხოვთ, ჩამოტვირთოთ ფაილი
5.2 მთარგმნელის რეზიუმე / CV (რეზიუმეში აუცილებლად უნდა იყოს მითითებული მხოლოდ მთარგმნელობითი გამოცდილება, თარგმანების ნუსხა);
5.3 მთარგმნელთან დადებული ხელშეკრულების ასლი (ორმხრივად ხელმოწერილი);
5.4 საავტორო უფლებების მფლობელთან დადებული ხელშეკრულების ასლი (ორმხრივად ხელმოწერილი);
5.5 ანთოლოგიის შემთხვევაში - გამოცემის დეტალური აღწერილობა (ავტორების და ნაწარმოებების მითითებით);
5.6 პროექტის დეტალური ბიუჯეტი. გთხოვთ, ჩამოტვირთოთ ფაილი (წარმოდგენილი ბიუჯეტი უნდა ეფუძნებოდეს შესაბამისი ქვეყნის საგამომცემლო ბაზარზე არსებულ რეალურ ფასებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში პროექტი არ განიხილება).
5.7 აღნიშნულ პროექტში სხვა თანადაფინანსების წყაროს არსებობის შემთხვევაში, შესაბამისი ორგანიზაციის თანხმობის წერილი თანადაფინანსებაზე (დაფინანსების კატეგორიისა და თანხის მითითებით);
5.8 განმცხადებელი გამომცემლობის ოფიციალური საბანკო რეკვიზიტები დამოწმებული ბანკის მიერ (საბანკო ანგარიშის მფლობელის სახელის, ბანკის დასახელების და მისამართის, IBAN, SWIFT მითითებით). გთხოვთ, იხილოთ ნიმუში;
საჭიროების შემთხვევაში, მწერალთა სახლმა შეიძლება მოითხოვოს დამატებითი დოკუმენტაცია.
6. დაფინანსების და ხელშეკრულების პირობები
6.1 დასაფინანსებლად შერჩეული პროექტების დამტკიცების შემდგომ, მწერალთა სახლი კონკურსში გამარჯვებულ გამომცემლობებთან აფორმებს ხელშეკრულებას;
6.2 ხელშეკრულება დაეფუძნება:
ა) საავტორო უფლებების მფლობელთან დადებულ ხელშეკრულებას;
ბ) მთარგმნელთან დადებულ ხელშეკრულებას;
გ) პროექტის დეტალურ ბიუჯეტს;
6.3 ხელშეკრულებას ხელს აწერს ორივე მხარის წარმომადგენელი: ერთი მხრივ, მწერალთა სახლის დირექტორი, ხოლო, მეორე მხრივ, უცხოური გამომცემლობის დირექტორი ან მისი ნდობით აღჭურვილი პირი;
6.4 პროექტის განხორციელება უნდა დაექვემდებაროს ორივე მხარის მიერ ხელმოწერილი ხელშეკრულების პირობებს;
6.5 დაფინანსება განხორციელდება პროექტის დასრულებისა და ორივე მხარის მიერ მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმების შემდგომ;
6.6 ხელშეკრულების პირობები შესრულებულად ითვლება მას შემდეგ, რაც:
ა) უცხოური გამომცემლობა გამოსცემს წიგნის სრულ ტირაჟს, რომელიც მითითებული იქნება აპლიკაციასა და ხელშეკრულებაში;
ბ) მწერალთა სახლში წარმოადგენს გამოცემული წიგნის არანაკლებ 5 ეგზემპლარს
გ) წარმოადგენს სახელშეკრულებო თანხის ფარგლებში გათვალისწინებულ ხარჯვის დამადასტურებელ დოკუმენტაციას (მთარგმნელსა და გამომცემელს შორის გაფორმებულ მიღება-ჩაბარების აქტი და გამოცემის სრული ტირაჟის ბეჭდვის დამადასტურებელი დოკუმენტი);
6.7 უცხოური გამომცემლობა ვალდებულია, გამოცემულ წიგნში აღნიშნოს მწერალთა სახლისა და საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მიერ გაწეული მხარდაჭერის შესახებ, კერძოდ წიგნში მითითებული უნდა იყოს მწერალთა სახლისა და სსაქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ლოგოები და შემდეგი სიტყვები: წიგნი გამოიცა მწერალთა სახლისა და საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს მხარდაჭერით.
6.8 გამომცემლობა იღებს ვალდებულებას წიგნის შემდგომ გამოცემებშიც, განათავსოს მწერალთა სახლის და წარწერა „წიგნი გამოიცა მწერალთა სახლის მხარდაჭერით“ და ასევე ყოველ ახალ გამოცემულ ტირაჟზე მწერალთა სახლს მიაწოდოს წიგნის 3 ეგზემპლარი.

The program "Georgian Literature in Translation" is designed for the Foreign Publishing Houses, willing totranslate and publish Georgian Literature.
1. Program Terms
1.1 The Program is designed for the Foreign Publishing Houses;
1.2 Titles selected by the Foreign Publishing Houses for the further translation and publication have to bepublished for the first time in the target foreign language in the target foreign country during the last 25years (If applicant is willing to republish Georgian literature in translation published 25 years before, theapplicant can request financing only for printing cost);
1.3 Book must be published only after signing the contract between the applicant publishing house andWriters' House of Georgia;
1.4 Priorities will be given to those projects, which have no additional funding from other sources. Iffunding is being applied from other sources, it should not cover the same category of expenses thatforeign publishing house will request from Writers' House of Georgia.
2. Application Procedures
2.1 Applications have to be submitted to the Writers' House of Georgia by the CEO or trustee of thepublishing house;
2.2 The application form is available on the website: www.writershouse.ge;
2.3 Foreign publishing houses have to submit electronic version of applications in Englishto: info@writershouse.ge;
2.4 Two Application Periods are open annually for registration:
• 1st Application Period:1 October - 1 December
• 2nd Application Period:1 March - 1 May
2.5 Applications have to be submitted within the indicated deadlines;
2.6 Late applications will not be considered.
3. Requested funding
The Program "Georgian Literature in Translation" will covers one of these categories:
• Translation Cost up to 100 %
• Printing Cost up to 100 %
* Please note: Writers House will fund no less than 50% of the total budget of the proposed project
4. Application Evaluation Procedures
4.1 Registered applications will be forwarded for discussion to the Supervisory Board of the Writers'House of Georgia;
4.2 Supervisory Board identifies the successful applications;
4.3 Applicants will be informed of the results by email: No later than 6 weeks after each Application Period.
5. Required attachments*
5.1 Completed Application Form, please download the file;
5.2 The translator's CV (indicating experience only in the translation field, list of translations);
5.3 A copy of the contract with the translator (signed by both parties);
5.4 A copy of the contract with the Georgian rights' holder (signed by both parties);
5.5 In case of anthology, please attach a full data of the publication (authors, titles);
5.6 Detailed budget of the project. Please download the file (budget must be provided in accordancewith publishing market prices of target country. In case of overestimated budget the project will bediscarded);
5.7 In case of co-funding, approval letter from the relevant organization on the co-funding (indicatingamount and category of expenses);
5.8 Official Bank requisites of the publishing house (Account Holder's name, Bank Name, address, IBAN,Swift etc.). Please see example;
* Writers' House of Georgia may, however, request additional data.
6. Funding and contract terms and conditions
6.1 In accordance with the approval for funding, the Writers' House of Georgia signs the contract withthe identified successful publishing houses;
6.2 Basis of the contract is:a) The contract with the Georgian rights' holder;b) The contract with the translator;c) Detailed budget of the project;
6.3 Contract is signed by the representatives of the both parties: The director of the Writers' House of Georgia and CEO or a trustee of the foreign publishing house;
6.4 The project has to be executed in line with the terms and conditions laid out on the contract dulysigned by the both parties;
6.5 Funding will be issued after the implementation of the project and signing by both parties the finalacceptance certificate;
6.6 The terms of the contract will be considered as implemented only after the target publishing house:
a) publishes the book with full print run indicated in the application and in the contract;
b) provides no less than 5 hardcopies of the translated and published book to Writers' House of Georgia;
c) provides financial documentation on the contract price (Acceptance Certificate between the translatorand the publisher indicating the final translation costs and the final invoice indicating full print run andprinting costs);
6.7 The foreign publishing house undertakes to make visible the support provided by the Writers' Houseof Georgia and the Ministry of Culture and Sport of Georgia in the published book. In particular, visibilityhas to include the both logos of the Writers' House and the Ministry of Culture and Sport of Georgia andthe following sentence: The book is published with the support of the Writers' House of Georgia andMinistry of Culture and Sport of Georgia.
6.8 In case of future editions the target publishing house undertakes to include the logo of Writers'House of Georgia with the following phrase: "The book is published with the support of the Writers'House of Georgia " and to provide 3 hardcopies of the published book to Writers' House of Georgia.